6908

Facebook gives people the power to share and makes the world more open and connected. About Press Copyright Contact us Creators Advertise Developers Terms Privacy Policy & Safety How YouTube works Test new features Press Copyright Contact us Creators Saranda Bogujevci është e lindur më 12 qershor 1985 në Podujevë. Ajo ka diplomuar në Universitetin Metropolitan te Mançesterit në Britani. Aktualisht është në përfundim të nivelit Master në Akademi të Gjenevës në Drejtësi Tranzicionale, Drejta të Njeriut, Ligj dhe Rend. Është artiste ndërkombëtare e aktiviste e luftës për drejtësi, të drejtave të njeriut e barazisë Saranda Bogujevci survived 16 bullets and lost 14 members of her family, including her mother and two brothers, during Serbia's brutal military crackdown on ethnic Albanians in 1999.

  1. Fullständigt namn mellannamn
  2. Studera franska i frankrike folkhögskola

A.P / 30 shtator 2020 - 21:03; Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci ka rrëfyer historinë e saj si e mbijetuar nga masakra e cila ndodhi në Podujevë. 2019-03-28 2013-12-17 2021-03-26 BOGUJEVCI // Visual History Exhibition Fatos, Jehona and Saranda Bogujevci are three members of the Bogujevci family who survived the massacre in Podujeva on 28th March 1999. It has been a long, traumatic and painful journey from the garden where they almost died to the war crimes court where they faced the killers once more. Saranda Bogujevci: Nga pozita e nënkryetares së Kuvendit do të flas për krimet serbe 26/03/2021 | 19:41 Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se për të është i vështirë çdo përvjetor që e kujton masakrën e bërë ndaj familjes së saj nga forcat e ushtrisë serbe.

Bogujevci Family Foundation November 19, 2014 · Just in case anybody missed it this is Saranda's very powerful and moving TEDx talk she did recently. Bogujevci Family Foundation added a new photo to the album: Anniversaries (Përvjetorët). Saranda Bogujevci, nga një viktimë masakre – zë i brezit të ri në Kosovë 19 Prill, 2021 Në emisionin e RTK-së në gjuhën serbe, “Slobodno Srpski” (“Serbisht shlirë”), e mbijetuara e masakrës paramilitare serbe, Saranda Bogujevci, ka

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se për të është i vështirë çdo përvjetor që e kujton masakrën e bërë ndaj familjes së saj nga forcat e ushtrisë serbe. Bogujevci ka deklaruar se duhet të bëhet punë dhe angazhim nga të gjithë sa i përket krimeve të … Dërgo informata për Saranda Bogujevci Shpërndarja e vlerësimeve.

Aktualisht është deputete në Kuvendin e Republikës së Kosovës. Që nga paslufta, ajo është pjesë e “Saranda and Fatos Bogujevci from Podujevo are with us today. On March 28, 1999, she was two months short of her fourteenth birthday. Fatos was 12 at the time. He turned 13 in July, after everything had happened. They had their own families, their brothers and sisters.
Tjeders ab

Saranda bogujevci

Saranda Bogujevci: E turpshme si po trajtohet çështja e të zhdukurve 19/11/2020 | 11:42 Deputetja e Kuvendit të Kosovës, nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, si iniciuese e interpelancës së kryeministrit të Kosovës, për të diskutuar për të pagjeturit, tha se qeveria e ka dëmtuar procesin e dialogut. Saranda Bogujevci, nga një vajzë që u masakrua nga “Scorpions” 22 vjet më parë, nga një fëmijë që u qëllua 16 herë, sot është nënkryetare e Kuvendit të Kosovës. Ajo i mbijetoi 16 plumbave, dhe humbi 14 anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe dy vëllezërit, gjatë një sulmi brutal të ushtrisë serbe, gjatë luftës së vitit 1998-99, në Kosovë. 2021-03-06 · PODUJEVA, Kosovo — Saranda Bogujevci gazed without flinching at a cluster of bullet holes left in the garden wall by a massacre two decades ago that wiped out most of her family and put 16 Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se intervista e saj mbrëmë në një televizion është keqinterpretuar.

Ms Saranda BOGUJEVCI. Member of the Committee on Human Rights, Gender Equality, Missing Persons and. 18 Sep 2004 try and have my life to be normal," Saranda Bogujevci said yesterday. Ms. Bogujevci, 19, was commenting on the decision of a Canadian  28 Feb 2018 Saranda Bogujevci, the first child victim to have testified in a war crime trial, gave a very moving and powerful account ofher personal  Statement of: Saranda BOGUJEVCI. K0548149. INTERNATIONAL CRIMINAL TRIBUNAL FOR THE PROSECUTION. OF PERSONS RESPONSIBLE FOR  Saranda Bogujevci.
Fysiskt arbete

Saranda bogujevci

16  21 Shkurt 2020 Deputetja e Vetëvendosjes, Saranda Bogujevci, ka gjatë luftës ka përjetuar një tragjedi të madhe ku i është vrarë familja dhe vet ka qenë e  25 Prill 2018 Saranda Bogujevci, një e mbijetuar e masakrës së vitit 1999 në Podujevë, dënoi sot vendimin e Gjykatës së Lartë të Beogradit për të liruar para  Statement of: Saranda BOGUJEVCI. K0548149. INTERNATIONAL CRIMINAL TRIBUNAL FOR THE PROSECUTION. OF PERSONS RESPONSIBLE FOR  May 3, 2018 Saranda Bogujevci, 13, and her four cousins, Genc 6, Liria 8, Jehona 11 and Fatos 12, sustained a total of 32 bullet wounds between them. Saranda Bogujevci e quan të turpshëm reagimin e Arben Gashit ndaj saj · Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci, ka reaguar ndaj zënkave që  Saranda Bogujevci was born in 1985 in Besianë. She graduated from Manchester Metropolitan University, Department of Interactive Arts. Bogujevci is a visual artist and curator.

Kada je krajem marta 1999. godine četrnaestogodišnja Saranda Bogujevci u dvorištu kuće u Bogujevci Family Foundation. 2,844 likes · 3 talking about this. WE ARE AN INDEPENDENT NON-PROFIT ORGANISATION THAT AIMS TO HELP AND SUPPORT VICTIMS OF WAR THROUGH ARTS AND CULTURE.
Grundlön byggnads 2021

tage danielsson bibliografi
förkortning föregående
karolinska cancerforskning
kjell nordstrom speaker
jobba hos max

Saranda Bogujevci rrëfen historinë e masakrës në familjen e saj Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se për të është i vështirë çdo përvjetor që e kujton masakrën e bërë ndaj familjes së saj nga forcat e ushtrisë serbe. 2013-12-20 Saranda Bogujevci rrëfen historinë e masakrës ndaj familjes së saj nga forcat serbe. A.P / 30 shtator 2020 - 21:03; Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Saranda Bogujevci ka rrëfyer historinë e saj si e mbijetuar nga masakra e cila ndodhi në Podujevë. 2019-03-28 2013-12-17 2021-03-26 BOGUJEVCI // Visual History Exhibition Fatos, Jehona and Saranda Bogujevci are three members of the Bogujevci family who survived the massacre in Podujeva on 28th March 1999. It has been a long, traumatic and painful journey from the garden where they almost died to the war crimes court where they faced the killers once more. Saranda Bogujevci: Nga pozita e nënkryetares së Kuvendit do të flas për krimet serbe 26/03/2021 | 19:41 Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, ka thënë se për të është i vështirë çdo përvjetor që e kujton masakrën e bërë ndaj familjes së saj nga forcat e ushtrisë serbe. Deputetja e VV-së, Saranda Bogujevci, ka thënë se gjatë kësaj legjislature do të shtyjnë përpara Projektligjin kundër dhunës në familje dhe atë për peticione.